Shoqërohet me protestat dhe trazira fjalimi i Trump

12:30 | 05/07/201912:300

Protesta dhe përplasje të dhunshme para Shtëpisë së Bardhë ndërkohë që presidenti amerikan Trump i drejtohej kombit me rastin e 4 korrikut. Manifestuesit kanë djegur dhe flamurin amerikan ndërsa dy prej tyre janë arrestuar.

Presidenti amerikan Donald Trump në fjalimin e tij para kombit në kuadër të 4 Korrikut, shmangu temën e politikës. Kreu i Shtëpisë së Bardhë lavdëroi ushtarët dhe heronjtë amerikanë të dy shekujve të fundit, me anë të një fjalimi  të gjatë patriotik në Uashington.

Pavarësisht se fjalimi i tij, sipas traditës, qëndroi jashtë propagandës politike, nuk munguan protesta dhe përplasje. Manifestues anti-Trump, dogjën një flamur amerikan para Shtëpisë së Bardhë dhe më pas u përplasën me mbështetësit e presidentit pak para fillimit të fjalimit.

Protestat, sipas raportimeve të CNN, u transformuan në përplasje të dhunshme pranë turmës e cila ishte mbledhur për të dëgjuar fjalimin e 4 Korrikut dhe fishekzjarreve në National Mall.

Të drejtuar nga aktivisti Joy Johnson, një grup i Partisë Komuniste Revolucionare dogji flamurin amerikan duke kënduar Amerika nuk ka qenë asnjëherë e madhe. Ndërkohë që shërbimet sekrete u përpoqën të shuanin zjarrin. Në përfundim të trazirave policia arrestoi dy persona./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono