Shoqëria Civile në marshim: Kërkojmë drejtësi për Florenc Beqirin

15:17 | 24/12/2017

Pjestarë të shoqërisë civile, familjarë dhe qytetarë të Tiranës morën pjesë në orën 12 të së djelës në marshimin në formë proteste për Florenc Beqirin, të riun shkodran i cili humbi jetën mes qelisë së burgut dhe spitaleve franceze, pasi policia e kishte ndaluar për mungesë dokumentacioni. “Drejtësi për Florencin, shteti të reagojë”, kjo ka qënë kërkesa e protestuesve të cilët për rreth 2 orë marshuan nga piramida tek sheshi skënderbej.

Kërkojnë drejtësi për Florenc Beqirin. Marshimin e nisën nga piramida, ku kishin thirrur çdo qytetar të ndizte një qiri për të riun që humbi jetën në spitalin francez, pasi ishte ndaluar nga policia për mungesë dokumentacioni.
Qirinj u vendosën edhe përpara Kryeministrisë ku protestuesit thërrisnin turp! Për shefin e ekzekutivit i cili për ta duhet të mbante një qëndrim për ngjarjen.

Degjohej në rrugë teksa të rinjtë përmes bulevardid Dëshmorët e Kombit, marshuan përmes sheshit Skënderbej.
23 vjeçari i cili kishte udhëtuar drejt Francës është ndaluar nga policia pa dokumentacionin e nevojshëm dhe është shoqëruar në qeli në pritje të ri-atdhesimit, por Florenci nuk është nisur për në Shqipëri por për në spital në gjendje koma, ku më pas është bërë shkëputja e makinës që e mbante në jetë./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono