Shoqata e Shkrimtarëve në Amerikë kundërshton çmimin Nobel për austriakun

13:00 | 11/10/201913:000

Xhenifer Egen, presidente e shoqatës së shkrimtarëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, reagoi ashpër për dhënien e çmimit Nobel për Letërsi austriakut Peter Handke.

Ajo u shpreh se zakonisht shoqata që drejton nuk reagon asnjëherë nga cmimet që japin institucionet e tjera sepse vendimet janë subjektive dhe kriteret nuk janë uniforme.

Por këtë vit, ajo tha se ishte befasuar se si një shkrimtar i cili përdor figurën e tij publike për të minuar të vërtetën historoike, si dhe mbështet autorët e genocidit si Milloshevic dhe Karaxhiç, mund të vlerësohet me një cmim të tillë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono