Shkodra me terminal, por autobusët e turistëve zbarkojnë në qendër

17:40 | 22/05/2019

Në Shkodër terminali për autobusët tek stacioni i trenit ka dalë jashtë loje. Aty nuk stacionohet asnjë mjet dhe për këtë shkak qendra e qytetit është kthyer në kaos.

Në një ditë Shkodrën e vizitojnë shumë turistë, të huaj dhe vendas. Por lëvizja e tyre në këtë qytet dhe pranë resurseve të tij bëhet sipas drejtueseve të guidave kryesisht.

Bëhet fjalë për 10-12 autobusë që përshkojnë qytetin e veriut.  Asnjë prej tyre nuk stacionohet në vendin e caktuar posaçërisht për turistët.

ABC News mori kontakt me shoferë të këtyre mjeteve. Operatorit iu kërkua të mos filmonte, sepse disa nga ta veprojnë informalisht.

E gjitha kjo ndodh në një qytet që pret e përcjell me mijëra turistë kryesisht në sezonin veror.

Autobusët nga gjithë Shqipëria zbarkojnë në qendër të qytetit, aty ku sipas ligjit duhet të qendrojnë vetëm 30 minuta.

Më pas duhet të zhvendosen tek stacioni i trenit. Këtu ku dhe rrëmuja është e madhe, ka vetem një tabelë që tregon për terminalin, asnjë njoftim tjetër.

Shërbimet e posaçme vendore injorojnë kaosin, kurse Shkodra çdo ditë e më tepër i ngjan jo një qyteti vlerash, por një territori pazari pa rregulla dhe ligje.

Gazetar i ABC News, Shkodër: Simon Shkreli


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono