Shkatërrohet grupi i grabitësve shqiptarë

15:49 | 19/08/201915:490

Në kuadër të operacionit të përbashkët policor të koduar “Korabi”, zhvilluar ndërmjet policisë shqiptare dhe asaj italiane, u bë kapja dhe arrestimi i tre personave në kërkim ndërkombëtar. Ata janë B. GJ., 38 vjeç, dhe Q.A.(M), 32 vjeç, lindur dhe banues në Dibër.

Gjithashtu, në Fiano Romano të Italisë, u bë arrestimi i 49-vjeçares shqiptare H.R., lindur dhe banuese në Dibër.

Ata ishin shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi Gjykata e Rietos kishte vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprat penale “Organizatë kriminale”, “Vjedhja me armë, kryer në bashkëpunim”, “Mbajtja pa leje e armëve të zjarrit” dhe “Mbajtja e sendeve të vjedhura”, parashikuar nga Kodi Penal italian.

Në datën 4 Maj të këtij viti, në zonën Fiano Romano, shtetasit e mësipërm në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë vjedhur nëpërmjet përdorimit të armëve banesën e një italiani.

Ata morën aty një sasi bizhuterish dhe shumën 60.000 euro, që ndodheshin në kasafortën e këtij shtetasi dhe më pas janë larguar nga vendi i ngjarjes me një automjet të vjedhur.

Ndërkohë autoritetet italiane vijojnë punën për të dokumentuar me prova ligjore edhe të disa vjedhjeve të tjera që dyshohet se i ka krye ky grup./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono