Shkarkimi i Presidentit, ligjet kërkojnë hetim parlamentar për Metën

15:39 | 24/06/201915:390

Komisioni i Ligjeve e mbylli diskutimin për shkarkimin e Presidentit të Republikës dhe nesër do të kërkojë ngritjen e një komisioni hetimor për këtë çështje. Socialistët u shprehën se Presidenti i kishte fyer me letrën e tij refuzuese për t’u dëgjuar në komision.

Socialistët janë të bindur se Ilir Meta duhet të shkarkohet si President Republike, po veç argumenteve për shkelje kushtetuese, u shtohet dhe një pretendim i ri. Socialistët ndihen të fyer nga gjuha e përdorur në letrën e së shtunës, ku Meta i njoftoi se nuk do të vinte në Komision.

Ulsi Manja kërkon që edhe kjo letër të jetë objekt i hetimit të komisionit parlamentar.

Dy ish bashkëpunëtorë të vjetër të Ilir Metës, u përplasën në Komision, duke ndarë mendime të ndryshme nëse Presidenti e ka shkelur apo jo Kushtetutën.

Megjithëkëtë, Spartak Braho nuk e paragjykon përfundimin e hetimit parlamentar.

Opozita me prejardhje demokrate, ju kujton të gjithëve se Ilir Meta është një krijëse politike e rritur nga socialistët.

Të mërkurën është seanca e fundit e Komisionit të Ligjeve për shkarkimin e Metës, ndërsa të enjten e 4 korrikut, pritet që Parlamenti të ngrejë Komisionin Hetimor Parlamentar për këtë çështje. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono