Shkarkimi i Metës, Komisioni i Venecias vizitë në Tiranë

16:00 | 09/08/201916:000

Komisioni i Venecias nuk do t’i japë asnjë rekomandim Kuvendit të Shqipërisë për shkarkimin e Ilir Metës, pa dëgjuar më herët të gjitha palët. Pasi ka marrë një shkresë me 8 pyetje nga komisioni hetimor për shkarkimin e presidentit, një delegacion i Venecias do të mbërrijë në Tiranë në 9 Shtator për të grumbulluar fakte e qëndrime.

Komisioni i Venecias kthehet sërish në Tiranë. Kësaj radhe, jo për reformën në drejtësi, apo vettingun në politikë, por për shkarkimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta.
Pasi ka marrë një shkresë me 8 pyetje nga komisioni hetimor për shkarkimin e Presidentit, një delegacion i Venecias do të mbërrijë në Tiranë në 9 Shtator për të takuar të gjitha palët.

Delegacion bëhet nga Thomas Markert, Sekretar i Komisionit te Venecias dhe dy anëtarë të Komisionit, hungarezi Varga dhe finlandezi Tuori. Delegacioni do te shoqërohet dhe nga Schnutz Rudolf DÜRR, Drejtues i Divizionit për çështjet Kushtetuese në Komision.

Gjatë qëndrimit 3 ditor, janë parashikuar takime me personin nën hetim parlamentar, pikërisht Presidentin e Republikës, i cili akuzohet nga Kuvendi se duke dekretuar anulimin e 30 Qershorit si datë zgjedhjesh, ka shkelur rëndë Kushtetutën.

Pasi të njihen me argumentet e Presidentit, komisionerët e Venecias do të takohen me Kryetarin e Kuvendit, me përfaqësues të qeverisë; me Komisionin Qendror të Zgjedhjeve; me Komisionin e Posaçme Hetimor; me opozitën, si dhe me përfaqësues të Gjykatës Kushtetuese dhe anëtarë të shoqërisë civile./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono