Shkarkimi i Metës, delegacioni i Venecias takon të gjitha palët

15:36 | 10/09/201915:360

Një delegacion i Komisionit të Venecias ka takuar të gjitha palët politike sot në Tiranë, në një vizitë për të mbledhur qëndrime mbi kërkesën e socialistëve për të shkarkuar Ilir Metën. Ekspertët nuk kanë dhënë deklarata, por kanë mbajtur shënime dhe do të shprehen me një opinion zyrtar në Tetor.

Komisioni i Venecias ka dërguar në Tiranë një  grup ekspertësh, përpara se të japë në Tetor opinionin e tij nëse Ilir Meta duhet shkarkuar si President Republike.

Delegacioni i nisi takimet me opozitën jo parlamentare, e cila mbrojti qëndrimet e presidentit, duke thënë se anulimi i 30 qershorit ishte një përpjekje pozitive e Ilir Metës. Më pas, ekspertët dëgjuan këndvështrimet e deputetëve të mazhorancës dhe më pas të opozitës parlamentare.

Rreth 50 minuta takim patën edhe me kreun e Kuvendit, Gramoz Ruçi. Sipas zyrës së shtypit të Kuvendit, Ruçi i ka falënderuar ekspertët për kontributin dhe përgjigjen me shpejtësi ndaj interesimit të Kuvendit të Shqipërisë.

Delegacioni i Venecias u takua edhe me Presidentin e Republikës, Ilir Meta, i cili është person nën hetim parlamentar. Mësohet se kreu i shtetit, përveç shpjegimeve në tavolinë, ju ka dhënë  ekspertëve edhe një relacion shpjegues me shkrim me arsyet që e detyruan të çdekretojë 30 Qershorin.

Në Tëiter, presidenti shkroi shkurtimisht se ishte i kënaqur që kishte pritur një përfaqësi të Komisionit të Venecias dhe se nëse do ishin respektuar rekomandimet e tyre në të kaluarën, Shqipëria kurrë nuk do të ishte në këtë situatë.

Komisionerët kanë takime edhe me ministrin e Brendshëm, kryeministrin, Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, dhe anëtarë të komisionit hetimor./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono