Shifrat e KQZ-së, Kaso: Të dhënat e sotme janë mashtrim

13:41 | 03/07/201913:410

Në një deklaratë për mediat këtë të mërkurë, sekretari i PD-së për çështjet zgjedhore, Ivi Kaso tha se KQZ dhe komisionerët socialistë mbushën kutitë duke shtuar edhe numrin e votuesve. Sipas Kasos pjesëmarrja reale në votime ishte 15 përqind.

“Të dhënat e sotme janë mashtrim. Komisionerët socialistë, në bashkëpunim me komisionin qendror të vjedhjeve kanë rritur pjesëmarrjen me 8 përqind, që do të thotë se kanë mbushur kutitë, duke shtuar rreth 280 mijë vota në të gjithë vendin. Ata nuk kanë ruajtur dot as shifrën zyrtare të dhënë nga vetë Komisioni natën e 30 Qershorit. Pjesëmarrja reale në votimet e paligjshme dhe antikushtetuese të 30 Qershorit është 15 përqind. Mbushja e kutive për t’i dhënë Edi Ramës oksigjen, nuk e ndryshon dot faktin se shqiptarët panë se gjatë gjithë ditës, veçanërisht pas mesditës, qendrat e votimit në të gjithë vendin ishin pothuajse bosh. komisioni qendror i vjedhjeve mashtroi gjatë gjithë ditës së dielë për numrin e pjesëmarrësve në votime”, tha Kaso.

Kaso u shpreh se shifrat e deklaruara sot nga KQZ ku thuhej se pjesëmarrja reale ishte gati 23%, shërbejn ëvetëm për propagandën e kryeministrit. Sipas tij, anëtarët e KQZ-së do të mbajnë përgjegjësi penale.

“Është e paprecedentëtë, që në fund të procesit të numërimit, edhe tani që flasim,Komisioni Qendror i Vjedhjeve nuk ka publikuar asnjë të dhënë për qendrat e  votimit për asnjë bashki.  Shifrat e deklaruara sot i shërbejnë propagandës së Edi Ramës për të fshehur dështimin dhe braktisjen totale, për të fshehur katandisjen e Partisë Socialiste në një parti rrogëtarësh, kriminelësh dhe klientësh biznesi. Çdo e dhënë për këtë proces farsë tregon se ky është një proces i manipuluar, i paligjshëm, anti-kushtetues. Kamikazët e Edi Ramës në Komision Qendror të Vjedhjeve dhe kudo tjetër do të mbajnë përgjegjësi penale”, tha Kaso./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono