Shfaqja e makinave në Los Angelos: Audi ,Land Rover dhe Karma ,habisin me modele elektrikë

15:36 | 21/11/201915:360

Fryma e elektrizimit ka mbizotëruar në shfaqjen e makinave në Los Angelos këtë javë ,ndërkohë qe prodhues si Audi po ndjekin Ford në prezantimin e modeleve të reja në këtë treg më rritje të shpejtë.

Marka premium gjermane Audi shtoi modelin e dytë elektrik,E- Tron sportiv.

Makina është pjesë e përpjekjes së Audi që të këtë 30 modele elektrike në flotën ë vetë deri në vitin 2025.

Zv/presidenti i menaxhimit të markës për Audi ,Filip Brabec , e quajti një model më të shtrenjtë dhe të orientuar tek dizenjo.

Prodhuesi i  makinave luksoze në Kaliforni ,Karma Automotive ,përdori gjithashtu shfaqjen për të prezantuar 2 modele elektrike ,Reverso GTS dhe SC2 ,një makinë me 1,100 kuaj fuqi që sipas inxhinierëve arrin një shpëjtësi  nga 0 deri në 100 kilometra  në orë për vetëm 1.9 sekonda.

Këto vijnë pak ditë pasi Ford prezantoi versionin Mustang elektrik.

Një tjetër model që u shfaq për herë të parë ishte Land Rover Devender ,që nuk ksihte ndryshuar që prej vitit 1997.

Jaguar Land Rover ,synon të mbajë shumicën e elementeve të Defenderit original ndërkohë që i jep edhe karakteristika moderne./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono