Shfaqja e filmave të diktaturës, artistët shqiptarë të ndarë në qëndrime

18:51 | 08/10/201918:510

Shfaqja e filmave të kohës së diktaturës vijon të ndajë artistët. Të pyetur nga ABC News, ata që janë pro, mbështeten në modelin e Spanjës, që ata filma i shfaq lirisht. Të tjerë mendojnë se shfaqja e filmave të para viteve 90 duhet shoqëruar me shënime.

Spanja i ka lënë të lirë shfaqjen e filmave të prodhuar nën ndikimin fashist sipas kritikut të artit spanjoll Daniel Verdu.

Ndërsa në Shqipëri, dy vite më parë ideja e drejtorit të Institutit të Krimeve të Komunizmit, Agron Tufa, për t’u bllokuar filmat që shtrembërojnë historinë ndau në dysh kineastët. Debati “Përballja me të shkuarën” nga syri i kinemasë e risjell edhe një herë në fokus. Skenaristja Natasha Lako, thotë të marrim shembull Spanjën.

Edhe regjisori Mevlan Shanaj është kategorisht kundër bllokimit. Ema Andrea, e cila e nisi karrierën artistike në prag të rënies së diktaturës thotë se shfaqja e këtyre filmave duhet shoqëruar me shënime.

Lako e Shanaj pranojnë se censura dhe autocensura asokohe për krijuesit ishte e fortë, por nuk i mohojnë vlerat historike edhe brenda skematizmit. Artistët edhe në vlerat e kinemasë sot ndajnë mendime të ndryshme.

Në debatin për historinë dhe kinemanë organizuar nga ambasada spanjolle ishin të pranishëm intelektual dhe dashamirës të filmit./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono