Shfaqet pas 5 vjetësh lideri i Shtetit Islamik

22:51 | 29/04/201922:510

Është shfaqur pas 5 vjet mungesë lideri i Shtetit Islamik, Abu Bakër al Bagdadi. Në një video të transmetuar në rrjetin informativ të ISIS, kreu i grupit terrorist bën thirrje për hakmarrje për territoret e humbura.

Personi që dyshohet të jetë lideri i Shtetit Islamik ka bërë një shfaqje të rrallë në një video, ku betohet se do të kërkojë hakmarrje për humbjen e territorit. Abu Bakër Al Bagdadi nuk shfaqej që prejj vitit 2014, kur nga qyteti i Mosulit shpalli krijimin e Kalifatit në disa pjesë të Sirisë dhe Irakut. Në videon e re, ai pranon disfatën në Baguz, bastioni i fundit i grupit terrorist në rajon. Ende nuk është e qartë se kur është regjistruar videoja, por ISIS bën me dije se ajo është realizuar në prill. Pamjet janë postuar në rrjetin mediatik të organizatës, Al Furkan.

Përveç se pranon rënien në Baguz, Al Bagdadi flet gjithashtu për të dielën e Pashkës në Sri Lanka, si dhe zotohet për forcimin e aleancave me milicitë në Mali dhe vende të tjera afrikane. Megjithatë, imazhi i liderit të ISIS zhduket nga fundi i videos dhe një material audio për sulmet në Sri Lanka luhet përgjatë materialit të mbetur me ekran të bardhë, gjë që sipas ekspertëve tregon se kjo pjesë është regjistruar pas videos kryesore. Në materialin filmik, Al Bagdadi flet edhe për protestat në Sudan dhe Algjeri, duke thënë se xhihadi është e vetmja zgjidhje ndaj tiranëve. Në të dyja vendet liderët afatgjatë u rrëzuan nga pushteti këtë muaj./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono