Shenja jete në Mars, shkencëtarët zbulojnë molekula organike

13:43 | 08/06/2018

Shkenctarët e NASA-s kanë zbuluar se në Mars ka pasur kushtet e nevojshme për zhvillimin e jetës përpara 3.5 miliardë viteve. Kjo u jep shpresë atyre se në Planetin e Kuq janë akoma kushtet për zhvillimin e jetës.

Në Mars ka molekula organike dhe metani në atmosferë lëviz në mënyrë të rregullt: asnjëherë më parë si tani është zbuluar se planeti i kuq duket se ka pasur kushtet e nevojshme për të zhvilluar jetë dhe ndoshta mund ta bëjë akoma këtë. Të dhënat, e dërguara në Tokë nga misioni “Curiosity” i NASA-s, janë publikuar në revistën Shkenca dhe nuk janë akoma provë se në Mars ka jetë.

Por të dhënat tregojnë një mundësi të madhe që 3.5 miliardë vite më parë në Mars ka pasur kushtet e nevojshme për të zhvilluar jetë. Ky mendohet si një zbulim shumë i rëndësishëm i NASA-s që kërkon prej shumë vitesh alternativa të tjera për jetë në galaktikë.

“Po jetojmë momente entuziaste”, u shpreh Kris Vebster, nga Laboratori i NASA-s. “Shikojmë të ardhmen me shpresë, në kërkim të rezultateve të mëtejshme. Do të duhet akoma kohë përpara se të kuptojnë nëse origjina e metanit është biologjike”, përfundoi ai. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono