Shehi: Zgjedhje të parakohshme janë linja e opozitës

15:34 | 25/10/201815:340

Aleati parlamentar i demokratëve në krye të Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, Dashamir Shehi në një intervistë për ABC News ka deklaruar se mbajtja e zgjedhjeve të përgjithshme të parakohshme, njëkohësisht me ato vendore vitin e ardhshëm është një skenar që realizohet vetëm përmes vullnetit të opozitës dhe rezistencës bashkë me qytetarët.

Deklaratën e kreut të opozitës Lulzim Basha në takimin e parë me qytetarët në bashkinë e Vaut të Dejës, lidhur me mundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve të përgjithshme të parakohshme në një kohë me ato vendore të qershorit të ardhshëm, aleati politik Dashamir Shehi e konsideron të duhurën dhe në linjë me dëshirën e opozitës. Për kreun e Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar dy janë mënyrat e arritjes së saj.

“Kjo varet nga vullneti ynë dhe i shqiptarëve, nëqoftë se do dalim të rezistojmë në piacë se kjo është formula e vetme. Ose nën presionin e të huajve të bëhët një marrëveshje e madhe që të bëhen zgjedhjet njëkohësisht. Dhe ka bërë mirë që e ka zgjeruar, sepse zgjedhjet administrative janë pak për të zgjidhur sot hallet që ka Shqipëria”.

Halle të cilat për Shehin i ilustrohen edhe nga arrestimet më të fundit.

“Realiteti është ky, këtu po arrestohen njerëz periferik po të gjithë janë socialistë. Dhe ata që u përzunë vjet nga dekriminalizimi socialistë ishin. Realiteti u bë që 5 vjet ajo pjesë atje është akuzuar po denoncohet po del e lidhur me krimin. Grupi i Ramës e ka bërë pjesë të lojës politike krimin”.

Dhe kjo sepse vetë shefi i ekzekutivit, kryetari i partisë më të madhe në vend, sot 5 vjet kryeministër, e ka ushqyer këtë model, sipas tij.

“Nëse ka akoma shqiptar që mendon se ky është ëngjëlli të cilit i futen nën rrogoz këta, është budallik i madh. Këto janë vegla qorre që sigurisht i pëlqen të fitojnë qyl dhe e kanë kuptuar se mënyra e vetme nuk qenka të punosh, të jesh i majtë, mënyra e vetme qënka afrohu, vidh vota, merr tender, paratë e fitimit ndaji me shefat”.

Për ata që nisjen e protestave e prisnin me nisjen e sezonit dy muaj më parë.

“Protestat janë fenomen që kanë brenda edhe shpirtin e vet, një motiv, një moment vlimi”.

Prandaj e kemi menduar do e mendojmë mirë, protesta do vijë në momentin e duhur.

Koha i ka dhënë të drejtë denoncimeve të ngritura nga opozita, e cila sot ka propozuar edhe alternativën dhe zgjidhjen politike të saj, thekson Dashamir Shehi, e do të jetë sërish koha sipas tij, ajo që do të caktojë ditët për të qëndruar në shesh e për t’u rebeluar në mënyrë definitive. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono