SHBA, vijon “hemoragjia” në administratën Trump

20:39 | 10/04/201820:390

Në radhët e administratës së Presidentit Trump vijon ajo që mund të quhet hemoragjia e këshilltarëve. I fundit, në rend kronologjik ka qenë ai për sigurinë e brendshme, Tom Bossert.

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka humbur një tjetër bashkëpunëtor të afërt në Shtëpinë e Bardhë. Bëhet fjalë për Tom Bossert, këshilltar për sigurinë e brendshme, që të martën ka njoftuar dorëheqjen. Lajmin e bën të ditur CNN, që nënvizon se shkaqet e tërheqjes së Bossert janë ende të paqarta.

Ndërkohë, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders ka konfirmuar largimin dhe ka falenderuar Bossert për punën e bërë. Bëhet fjalë për dorëheqjen më të fundit në rend kronologjik të këshilltarëve të Trump, pas largimit pak kohë më parë të McMaster, i cili u zëvendësua nga John Bolton në postin e këshilltarit për sigurinë kombëtare në Krahun Perëndimor.

Që nga marrja e detyrës fillimvitin e kaluar, Trump ka humbur të paktën 21 këshilltarë, një pjesë e të cilëve po monitoroheshin nga hetuesi i posaçëm i skandalit “Russiagate”, Robert Mueller. Pa harruar këtu shkarkimin e muajit të kaluar të sekretarit të Shtetit, Rex Tillerson, me të cilin kreu i shtetit ka patur jo pak përplasje. Në fjalimin e lamtumirës, Tillerson falenderoi të gjithë për bashkëpunimin, me përjashtim të Presidentit Trump, që siç tha, ia komunikoi shkarkimin me telefon nga “Air Force One”./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono