SHBA vijojnë hetimet mbi vrasjen e Jamal Khashoggi

23:12 | 11/02/201923:120

Uashingtoni nuk i ka mbyllur hetimet mbi vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi. Administrata amerikane ka bërë me dije se të hënën do të marrë masa ndaj personave përgjegjës për ekzekutimin e tij.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë hetimet mbi vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi.

“Amerika nuk mund ta mbulojë këtë vrasje”, tha të hënën Pompeo, duke shtuar se Uashingtoni do të ndërveprojë për të mbajtur përgjegjës të gjithë personat e përfshirë në vdekjen e gazetarit.

Analisti saudit që jetonte në Shtetet e Bashkuara u vra tetorin e kaluar brenda konsullatës saudite në Stamboll. Pasi fillimisht hodhi poshtë çdo përgjegjësi, Arabia Saudite konfirmoi se agjentë të shërbimeve sekrete të saj kishin kryer vrasjen, por mohoi përfshirjen e familjes mbretërore në të.

Më 8 Shkurt administrata e presidentit Donald Trump u ndodh përballë skadimit të afatit kur duhet të dorëzonte në Kongres një raport lidhur me personat përgjegjës për vrasjen e Kashogit dhe sanksionet e mundshme ndaj tyre.

Të premten e kaluar, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit deklaroi se sekretari Pompeo i kishte njoftuar ligjvënësit mbi hetimet por pa dhënë detaje të tjera. Por senatori Tim Kane, anëtar i komisionit për forcat e armatosura dhe marrëdhëniet me jashtë, tha të dielën që kaloi se raporti i kërkuar nuk ishte dorëzuar.

“Kjo do të thotë se administrata Trump po mbulon një vrasje. Amerika nuk duhet të bjerë kurrë në këtë nivel imoraliteti”, deklaroi Kane./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono