SHBA vendos taksë ndaj mallrave të Meksikës

09:15 | 31/05/201909:150

Presidenti amerikan Donald Trump vijon luftën e tij të tarifave këtë herë ndaj Meksikës. Kreu i shtëpisë së Bardhë paralajmëroi vendosjen e një tarife prej 25% ndaj çdo produkti që vjen nga Meksika nëse nuk do të ndalet fluksi i emigrantëve nga ky vend.

Në administratën amerikane përshkallëzohet zemërimi ndaj Meksikës. Me anë të një mesazhi në profilin e tij në Twitter, presidenti amerikan Donald Trump kërcënoi se do të vendosë tarifa të reja doganore nëse vendi nuk do të kontrollojë më mirë fluksin e emigrantëve drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Duke filluar që nga 10 qershori, administrate amerikane do të aplikojë një tarifë prej 5% ndaj të gjitha mallrave që vijnë nga Meksika. Trump paralajmëroi se nëse Meksika nuk do të reagonte, tarifat do të shkojnë deri në 10% në korrik, 15% Brenda gushtit, 20% në shtator për të arritur në 25% në tetor dhe do të qëndrojë në fuqi deri në momentin që flukset e emigrantëve do të vazhdojnë.

Sipas zyrës së përfaqësuesit tregtar të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, importi i produkteve në Meksikë arriti deri në 346.5 miliard dollar në vitin 2018. Tarifat për shkak të emigracionit janë një temë e ndarë nga ajo tregtare, shpjegoi kreu i stafit të brendshëm të shtëpisë së Bardhë, Mik Mulvanei. Ai shoi se kongresi amerikan ishte informuar për këtë vendim disa ditë më parë. Por vendimi i Trump rrezikon gjithsesi të komplikojë situatën me Kongresin amerikan për sa i përket marrëveshjes për tregtinë e lirë me Kanadanë dhe Meksikën, Nafta 2.0.  në Meksiko lajmi u prit me protesta në një kohë që zv/ ministri për Amerikën e Veriut, u shpreh se vendi nuk dëshironte një luftë tregtare me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dhe për këtë arsye do të reagojë menjëherë.

Emigrantët nga Amerika qendrore mbeten ende argument i preferuar i presidentit Trump. Në fushatën e kaluar elektorale ai premtoi pikërisht për zmbrapsjen e tyre dhe gjithashtu I përdor si armë për presion ndaj demokratëve në kongres. Dhe në  të kaluarën Trump kishte kërcënuar Meksikën me tarifa doganore. Herën e fundit në muajin prill kur deklaroi se vendosja e tarifave do të jepte më shumë rezultat se mbyllja e kufirit. Ditët e fundit është rritur ndjeshëm numri i emigrantëve të ndaluar teksa kalonin kufirin në mënyrë të paligjshme; të mërkurën e kaluar u arrestua një grup prej një mijë personash. Një zyrtar I departamentit amerikan për sigurinë kombëtare u shpreh se ky ishte numri më i madh i personave të arrestuar në të njëjtën kohë.

Ndërkohë përpjekja për nisjen e punimeve për ndërtimin e murit në kufi me Meksikën në Ri Paso, Teksas dhe në Juma në Arisonë, ka dështuar.. gjykatësi federal Hejud Giliam refuzoi kërkesën e Trump për pezullimin e vendimit që i ndalon Shtëpisë së Bardhë transferimin e fondeve nga departamenti amerikan I mbrojtjes në dy zonat në fjalë./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono