SHBA/ Ushtria “ngrin” flotën ajrore, gabime në projektin 1 trilion dollarësh

21:46 | 11/10/2018

Ushtria amerikane ka pezulluar të gjitha fluturimet e avionëve ushtarakë “F-35” për shkak të konstatimit të një defekti. Pezullimi është bërë në shkallë globale dhe prek programin më të madh ushtarak në botë, kostoja e të cilit arrin në 1 trilion dollarë.

Ushtria amerikane ka pezulluar përkohësisht fluturimet e avionëve luftarakë “F-35”, pas një incidenti të ndodhur muajin e kaluar në Karolinën e Jugut. Përmes një komunikate për shtyp, autoritetet kanë bërë me dije se avionët e Shteteve të Bashkuara dhe partnerëve ndërkombëtarë do të ndërpresin fluturimet deri në fund të inspektimeve, të cilat mund të zgjasin 48 orë. Sipas mediave amerikane, avionëve do t’u kontrollohen tubacionet e karburantit, të cilat nëse do të rezultojnë me defekt do të hiqen dhe zëvendësohen. Avionët “F-35” janë programi më i madh dhe më i shtrenjtë ushtarak në botë. Programi pritet të zgjasë disa dekada dhe shitjet globale pritet të arrijnë në 3 mijë njësi.

Qeveria amerikane ka përllogaritur se kostot e tij do të arrijnë në 1 trilion dollarë. Avionët, të cilët janë të pajisur me teknologjinë “stelth” për të reduktuar dukshmërinë nga radarët, janë projektuar në 3 variante. Në incidentin e verifikuar në Karolinën e Jugut ishte përfshirë një model “F-35 B”, i cili është në gjendje të ulet në tokë në mënyrë vertikale dhe kushton rreth 100 milionë dollarë. Gjatë incidentit piloti u hodh me parashutë, ndërsa mjeti u shkatërrua. Muajin e kaluar një raport zyrtar vinte në dyshim gatishmërinë e mjeteve për t’u angazhuar në luftë pas konstatimit të një seri defektesh./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono