SHBA-të tërheqin pjesën tjetër të personelit diplomatik nga Venezuela

11:24 | 12/03/201911:240

Venezuela mbetet ende në errësirë, ndërsa shkollat dhe një pjesë e mirë e institucioneve shtetërore qëndrojnë të mbyllura. Departamenti Amerikan i Shtetit konfirmoi është larguar nga vendi dhe pjesa e mbetur e personelit diplomatik.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur të tërheqin personelin e mbetur diplomatik nga Venezuela. Lajmi u konfirmua nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Ndërkohë qeveria venezueliane ka zgjatur dhe për të martën pezullimin e mësimit dhe aktiviteteve në institucionet shtetërore, për shkak të mungesës së energjisë elektrike që të enjten e kaluar.

Ministria venezueliane e komunikacionit me anë të një deklarate për mediat bëri të ditur se vazhdojnë përpjekjet për të riparuar rrjetin dhe janë identifikuar pesë sulme kriminale kundër sistemit elektrik kombëtar.

Ministri venezuelian u shpreh se qeveria ndihej krenare dhe e prekur nga kurajo e popullit që po përballet prej ditësh me këtë sulm, duke u përpjekur të vijojë jetën normale dhe pse prej ditësh pa energji elektrike. Sipas tij, kjo është një tjetër fitore e vendit në pritje të fitores përfundimtare ndaj sulmeve të jashtme./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono