SHBA-të deportojnë “gjermanin e fundit”

22:57 | 21/08/201822:570

Autoritetet amerikane kanë dëbuar nga vendi një ish-bashkëpunëtor të regjimit nazist. Në moshën 95-vjeçare, ish-gardiani i kampeve të vdekjes është kthyer në Gjermani, ku është dërguar në një azil.

Shtetet e Bashkuara kanë ekstraduar të martën në Gjermani një ish-bashkëpunëtor të regjimit nazist, që për shumë vite kishte shërbyer si gardian i një kampi përqendrimi.

Jakiv Palij, 95 vjeç, kishte mbetur pa shtetësi që kur një gjykatë federale i kishte revokuar atij nënshtetësinë amerikane në vitin 2003. Për vite të tëra Gjermania kishte refuzuar ta pranonte, pasi Palij nuk kishte pasur kurrë kombësi gjermane.

Në fakt ai ka lindur në një rajon të Polonisë, që aktualisht është pjesë e territorit të Ukrainës. Në vitin 1943, kur Polonia ishte e pushtuar nga nazistët, ai shkoi në kampin e stërvitjes Travniki.

Kampi në fjalë ishte famëkeq sepse stërviste mijëra civilë të zonës, të cilët më pas dërgoheshin për të punuar si gardianë në kampet e vdekjes në Sobibor, Treblinka dhe Belzek.

Me të mbërritur në Dyseldorf ditën e martë, Palij është dërguar në një azil pleqsh, ku do të kalojë atë çka i mbetet nga jeta. Ambasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell vlerësoi qeverinë e re gjermane dhe lidershipin e presidentit Donald Trump për zgjidhjen e kësaj çështjeje.

Autoritetet besojnë se Palij ishte bashkëpunëtori i fundit i nazistëve që jetonte në Shtetet e Bashkuara dhe pranë banesës së tij në Kuins të Nju Jorkut janë zhvilluar shpesh herë protesta./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono