SHBA/ Senati shmang bllokadën e dytë

22:35 | 07/02/201822:350

Senati në Shtetet e Bashkuara ka arritur një marrëveshje për një buxhet 2-vjeçar për shërbimet federale, duke shmangur kështu një bllokadë të dytë, pas asaj të verifikuar në Janar, kur u pezulluan shërbimet federale.

Senati amerikan ka arritur një marrëveshje për një buxhet 2-vjeçar, me vlerë 400 miliardë dollarë, që do të rrisë shpenzimet për mbrojtjen dhe programet e brendshme. Marrëveshja dypartiake u negociua nga senatori republikan Mitch McConnell dhe kolegu demokrat, Chuck Schumer.

Tani drafti duhet të kalojë në Senat dhe në Dhomën e Përfaqësuesve, ku pritet të hasë kundërshtime. Ujdia e arritur vjen në prag të skadimit të një afati, që do të shënonte një tjetër pezullim të shërbimeve federale, sikurse ndodhi muajin e kaluar.

Palët në Kongres duhet të bien dakord përpara se qeverisë t’i mbarojnë fondet, mesnatën e së enjtes, kur buxheti njëmujor i caktuar nga pakti i mëparshëm skadon. Si demokratët edhe republikanët në Dhomën e Përfaqësuesve kanë shprehur rezervat e tyre për draftin.

Demokratja Nancy Pelosi u zotua më herët se do të kundërshtonte çdo buxhet që nuk përfshin mbrojtjen e emigrantëve të rinj, që janë sjellë në Amerikë në moshë të mitur nga prindërit. Ndërsa zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders përshëndeti hapin e parë të akordit, duke thënë se gjërat po lëvizin në drejtimin e duhur. Por ajo nuk tha nëse presidenti Trump do ta firmosë atë që të kthehet në ligj./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono