SHBA-Rusi takim në Gjenevë për armët bërthamore

13:45 | 16/07/201913:450

Të mërkurën në Gjenevë do të zhvillohet takimi i parë mes Shteteve të Bashkuara të AMerikës dhe Rusisë për arritjen e një marrëveshjeje mbi ç’armatimin bërthamor. Kreu i shtëpisë së Bardhë Trump deklaroi se do të donte një marrëveshje gjithëpërfshirëse me Moskën dhe Pekinin.

Takimi i parë për ç’armatimin bërthamor mes Moskës dhe Uashingtonit. Delegacioni amerikan dhe ai rus do të takohen të mërkurën në Gjenevë për të biseduar rreth një marrëveshjeje të re që kufizon armët bërthamore dhe që mund  të përfshijë dhe Kinën. Lajmi raportohet nga agjencia e lajmeve Reuters e cila citon drejtues të lartë amerikanë.

Presidenti i shteteve të bashkuara të amerikës Donald Trump deklaroi se do të donte të shihte një lloj tjetër marrëveshjeje për kontrollin e armatimeve me Rusinë dhe Kinën për të mbuluar të gjitha llojet e armëve bërthamore. Një argument për të cilin ka biseduar personalisht me presidentin rus Vladimir Putin, dhe atë kinez Xi Jinping.

Delagacioni amerikan do të drejtohet nga zv/sekretari amerikan i shtetit Xhon Salivan dhe përfaqësues të Pentagonit ndërsa zv/ministri i jashtëm rus Sergei Riabkov do të drejtojë delegacionin rus./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono