SHBA, raporti i departamentit të drejtësisë akuzon ish-drejtorin e FBI-së

23:37 | 14/06/2018

Një raport që do të publikohet së shpejti nga Departamenti i Drejtësisë akuzon ish-shefin e FBI-së, James Comey, se ka kryer shkelje të rënda gjatë kohës që ka qenë në detyrë. Inspektori i përgjithshëm, Majkell Horovitz ka deklaruar se Komej ka shkelur normat e veprimit të FBI-së dhe Departamentit të Drejtësisë në menaxhimin e çështjes së email-eve të Hillari Klinton. Raporti konstaton gjithashtu se Komej ka përdorur një adresë private email-i për të kryer detyrën, por nënvizon se veprimet e tij nuk kanë qenë të motivuara politikisht. Në raport kritikohen ashpër edhe ish-prokurori i përgjithshëm i Amerikës dhe dy agjentë të FBI-së. Çështjet për të cilat akuzohen Komej dhe zyrtarët e tjerë i përkasin periudhës përpara zgjedhjeve të vitit 2016. Komej u shkarkua pak pasi Donald Trump mori detyrën dhe flitej se kishte të dhëna kompromentuese në dëm të presidentit në lidhje me ndërhyrjen ruse. /abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono