SHBA pezullon fluturimet me Venezuelën për arsye sigurie

12:00 | 16/05/201912:000

Nuk do të ketë më asnjë fluturim mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Venezuelës. Vendimi është marrë nga departamenti amerikan i transportit i cili e konsideron shtetin amerikano jugor si të rrezikshëm për pasagjerët dhe ekuipazhin.

Departamenti amerikan i transportit në Washington ka vendosur që të ndërpresë të gjitha fluturimet mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Venezuelës. Vendimi u mor për masa sigurie. Masa i përket si fluturimeve të linjës por dhe atyre tregtare.

Në një deklaratë për mediat, departamenti amerikan për sigurinë kombëtare, u shpreh se situata në Venezuelë vë në rrezik sigurinë e pasagjerëve, avionëve dhe ekuipazheve. Bllokimi i lidhjeve hyri menjëherë në fuqi me urdhër të ministrisë amerikane të transportit.

Shumë kompani ndërkombëtare, si Amerikan Airlines, i kishin ndërprerë më parë lidhjet për arsye sigurie por dhe për çështje pagesash që qeveria e Karakas nuk i ka kryer.

Masa e marrë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës përshin dhe disa fluturime venezueliane të cilat ofronin lidhje mes Majamit dhe vendit amerikano – jugor./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono