SHBA, masakra në Florida mund të ishte parandaluar

10:28 | 23/02/2018

Autoritetet amerikane kanë zbuluar se masakra në Florida mund të ishte parandaluar. Sherifi i zonës bëri me dije se një oficer i caktuar për të ruajtur sigurinë në godinë nuk kishte ndërhyrë edhe pse ndodhej aty gjatë të shtënave.

Detaje shokuese kanë dalë në dritë, sa i përket masakrës në një gjimnaz në Shtetet e Bashkuara. Një officer i armatosur, i cili ishte caktuar të qëndronte në shkollën e mesme në Florida ku adoleshenti Nikolas Crus vrau me armë zjarri 17 persona javën e kaluar, ishte jashtë ndërtesës gjatë të shtënave dhe nuk ndërhyri. Kjo është konfirmuar nga zyra e sherifit lokal. “Oficeri Scot Peterson ka dhënë dorëheqjen pasi u pezullua”, bëri me dije Sherifi i zonës, Scott Israel. “Jam I shkatërruar, ai nuk hyri kurrë Brenda”, shtoi më tej ai.

Sherifi Isral nënvizoi se është verifikuar me video që oficeri Peterson ishte në kampus, i armatosur dhe me uniform, 90 sekonda pasi filluan të shtënat dhe ka qëndruar jashtë për 4 minuta. Sulmi në total ka zgjatur 6 minuta. I pyetur se çfarë duhej të bënte oficeri, Israel u përgjigj: “Duhej të hynte brenda, të lokalizonte agresorin dhe ta vriste atë”. Oficeri operonte në shkollën “Marjory Stoneman Douglas”, që prej 2009-ës.

Peterson ende nuk ka komentur lidhur me akuzat dhe sherifi i zonës bën me dije se ai nuk ka dhënë asnjë arsye përse nuk hyri në ndërtesë ndërsa agresori gjendej aty. Gjithashtu nuk është e qartë nëse ndaj tij do të ketë proces gjyqësor. Ky detaj i rëndësishëm vjen pas njoftimit të presidentit amerikan Donald Trump, i cili kërkon që të armatosen mësuesit, në mënyrë që të parandalojnë masakra të tilla në shkolla. Kjo nismë është mbështetur edhe nga Shoqata Kombëtare Amerikane e Armëve “NRA”.

Ndërkohë, ka pasur shqetësime edhe për sistemin e kamerave të sigurisë së shkollës së mesme dhe për injorimin e paralajmërimeve për Nikolas Cruz. Kamerat kanë shfaqur adoleshentin në një vend në të cilin ai nuk ishte dhe kjo ka bërë që të vonojë përgjigjen e forcave të sigurisë. Gjithashtu në 2016 dhe 2017 ka pasur shqetësime për Crus, përfshirë një që paralajmëronte se po planifikonte një sulm në shkollë. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono