SHBA, Martin Shkreli humb betejën me drejtësinë

21:57 | 23/02/2018

Ish-sipërmarrësi me origjinë shqiptare, Martin Shkreli, ka humbur betejën e radhës me drejtësinë amerikane. Gjykata e Bruklinit ka rikonfirmuar dënimin për manipulime financiare, duke rrëzuar kërkesën e tij për shfuqizim.

Një gjyqtar në Shtetet e Bashkuara refuzoi këtë të premte shfuqizimin e dënimit ndaj ish-sipërmarrësit me origjinë shqiptare, Martin Shkreli, fajtor për hartimin e një skeme manipulimi për të rritur vlerën e aksioneve të kompanisë së tij. Në seancën e mbajtur në gjykatën federale të Bruklinit, gjyqtari deklaroi se provat në ngarkim të Shkrelit ishin aq të shumta sa që nuk shihte arsye për të anuluar vendimin e jurisë, të marrë gushtin e kaluar.

Shkreli u përpoq të rriste çmimin e aksioneve të kompanisë “Retrophin Inc”, duke udhëzuar nga ana tjetër njerëz të afërt me të që të mos i shisnin stoqet. 34-vjeçari, i cili u burgos shtatorin e kaluar pasi ofroi një shumë prej 5 mijë dollarë për kë i shkulte një fije floku ish-kandidates për presidente Hillary Clinton, ishte i pranishëm në seancën e së premtes, gjatë të cilës buzëqeshi disa herë.

Sidoqoftë, bëma që e bëri atë të famshëm dhe njëkohësisht një ndër personat më të urryer në Amerikë ishte rritja e çmimit të ilaçit Daraprim me 5 mijë për qind në vitin 2015, kur ishte drejtues ekzekutiv i kompanisë “Turing Pharmaceuticals”. Kjo lëvizje e tij shkaktoi indinjatë tek pacientët e sëmurë dhe ligjvënësit amerikanë./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono