SHBA, Gjermania, Britania e OSBE përshëndesin vendimin për Shullazin

18:50 | 14/11/2018

Ambasada amerikane reagon pas vendimit të gjykatës për dënimin e Emiliano Shullazit dhe bashkëpunëtorëve të tij.
“Dita e djeshme shënoi një hap domethënës përpara për qytetarët shqiptarë që kërkojnë dhe meritojnë drejtësi të vërtetë nga sistemi i tyre gjyqësor”- thuhet në deklaratën e Ambasadës. Ne u inkurajuam nga puna e prokurorëve shqiptarë, të cilët, duke u bazuar në prova, bindën gjykatësit e Krimeve të Rënda se një bos i krimit dhe kriminelë të tjerë e kanë vendin në burg – vijon deklarata.

Me tej ambasada amerikane përshëndet shqyrtimin e kujdesshëm të këtij rasti dhe shprehet se vendimi i marrë është një fitore për sundimin e ligjit në Shqipëri. Deklarata e ambasades amerikane mbyllet me frazen: Qytetarët shqiptarë tani pyesin “Kush e ka radhën”?
Vendimin e gjykatës për Shullazin e grupin e tij e ka përshëndetur edhe ambasadorja e Gjermanisë, ambasadori i Britanisë së Madhe dhe OSBE./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono