SHBA dhe NATO premtojnë unitet në trajtimin e sfidave

23:35 | 19/11/201923:350

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo niset të martën në Bruksel për të marrë pjesë në një takim të ministrave të jashtëm të NATO-s për t’u takuar me aleatët kryesorë të saj.

Sipas Departamentit Amerikan të Shtetit, “Sfidat e reja të sigurisë dhe kërcënimet si terrorizmi dhe siguria e energjisë” do të kryesojnë axhendën e bisedimeve të zotit Pompeo përpara takimit të udhëheqësve të NATO-s në Londër në muajin dhjetor.

Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja premtuan unitet në trajtimin e sfidave, përfshirë luftën kundër terrorizmit, kërcënimet në internet dhe forcimin e sigurisë së energjisë, shtatë dekada pas vendosjes së partneritetit ndër atlantik. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha javën e kaluar për “Zërin e Amerikës” se “Bota jeton sot në një kohë krejtësisht të re ku ka terrorizëm, ku balanca e forcës po ndryshon në shkallë globale.” Të gjithë aleatët e NATO-s janë pjesë e Koalicionit Global për të mposhtur ISIS-in, i përqendruar te grupi terrorist Shteti Islamik./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono