SHBA dhe Koreja e Veriut rinisin bisedimet për samitin

10:20 | 28/05/2018

Rikthehen bisedimet për një samit mes liderëve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Koresë së Veriut. Delegacionet e të dy vendeve kanë zhvilluar sërish bisedime për të përgatitur një takim të mundshëm.

Një ekip i SHBA-ve po zhvillon bisedime me zyrtarët e Koresë së Veriut për të përgatitur një takim të mundshëm midis Presidentit Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un.

Bisedimet në fshatin Panmunjom, në zonën e çmilitarizuar midis dy Koreve, janë shenjat e fundit që samiti mund të ndodhë. Të enjten, Presidenti Trump bëri thirrje për anullimin e takimit që do të zhvillohej në Singapor muajin e ardhshëm pas deklaratave të Veriut, që siç i quajti Trump ishin një gjuhë armiqësore. Por të dyja palët që nga ajo kohë po punojnë për ta rikthyer dialogun në rrugë të mbarë.

Të shtunën, Kim Jong-un foli për “vullnetin e tij të fiksuar” që samiti duhet të vazhdojë, ndërsa Trump tha se gjërat ishin “duke ecur shumë mirë”.

Vizita e delegacionit amerikan u raportua për herë të parë nga Washington Post. Ekipi udhëhiqej nga Sung Kim, një ish-ambasador në Korenë e Jugut, i cili do të zhvillonte bisedime me zëvendësministrin e Jashtëm të Koresë së Veriut, tha gazeta. Departamenti i shtetit konfirmoi se të dy palët u takuan në kufi.

Zëdhënësja e departamentit të Shtetit, Hether Noert, tha se po vazhdojnë të përgatiten për një takim midis Presidentit dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un.

CNN tha se diskutimet ishin të përqendruara në thelbin e takimit, ndërkohë që një ekip i veçantë i SHBA në Singapor merrej me logjistikën.

Takimi do të ishte kulmi i përpjekjeve diplomatike që filluan këtë vit për të zbutur atë që kishte kërcënuar të bëhet një konfrontim ushtarak midis Veriut dhe Jugut të armatosur bërthamor komunist.Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono