SHBA, denoncuesi i Trump është oficer i CIA-s

18:30 | 27/09/201918:300

Informatori që denoncoi presidentin Trump dhe përpjekjet e tij për të fshehur telefonatën me homologun ukrainas është një oficer i CIA-s. Sipas mediave amerikane, vetë Trump është vënë në kërkim të identitetit të informatorit, të cilin e akuzon për tradhti.

Informatori, denoncimi i të cilit ka çuar në nisjen e procedurave të inkriminimit për presidentin amerikan Donald Trump është një oficer i CIA-s. Kështu shkruajnë mediat amerikane, sipas të cilave oficeri në fjalë dikur ka punuar në Shtëpinë e Bardhë. Informatori pretendon se zyrtarë të selisë presidenciale u përpoqën të fshihnin detajet e një bisede telefonike mes Trump dhe presidentit ukrainas. Vetë Trump është përpjekur të zbulojë informatorin, të cilin e ka cilësuar një “tradhtar”, si dhe burimin e tij. Në telefonatën e 25 korrikut, Trump i kërkoi homologut Zelenski të hetonte rivalin e tij politik Xho Bajden, që ka gjasa ta sfidojë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020. Denoncimi i publikuar të enjten thotë se transkriptimi i bisedës nuk u regjistrua në sistemin e zakonshëm kompjuterik, por në një sistem të veçantë të përdorur për informacione të klasifikuara. Inkriminimi është një proces politik me dy faza, rrallë herë i aplikuar, përmes të cilit një president mund të shkarkohet nga detyra për keqqeverisje. Por edhe nëse presidenti Trump inkriminohet nga Dhoma e Përfaqësuesve ka pak gjasa që ai të detyrohet të lërë Shtëpinë e Bardhë, pasi republikanët kontrollojnë Senatin. Sidoqoftë, që nga nisja e procedurave të inkriminimit nga demokratët, fushata e Trump për rizgjedhjen ka përjetuar një rritje të grumbullimit të fondeve, duke shkuar deri në 13 milionë dollarë. Por skandali i Ukrainës ka bërë gjithashtu që të rriten donacionet edhe për rivalin e tij Bajden. Stafi i tij bëri të ditur se ish-zëvendës presidenti kishte patur javën më të mirë të mbledhjes së fondeve që nga nisja e fushatës. /ABC news Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono