SHBA, demokratët kundër Trump për Brexit

17:15 | 14/08/201917:150

Demokratët në Shtetet e Bashkuara i kanë bërë të qartë presidentit Trump se do t’ia bllokojnë marrëveshjen që ai dëshiron të nënshkruajë me Britaninë e Madhe pas Breksit. Për demokratët, që kontrollojnë shumicën në Kongres, për çdo marrëveshje duhen marrë parasysh efektet anësore të saj.

Demokratët në Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar se nuk do ta lejojnë një marrëveshje tregtare me Britaninë, nëse ajo minon akordin e paqes së Irlandës, e njohur si Marrëveshja e së Premtmes së Mirë.

Paralajmërimi është bërë nga kryetarja e demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve, Nensi Pelozi, e cila ka theksuar se dalja e Mbretërisë së Bashkuar nga BE-ja nuk mund të pranohet nëse vë në rrezik marrëveshjen në fjalë.

Komentet e saj vijnë pasi këshilltari i presidentit Trump për sigurinë kombëtare, Xhon Bolton deklaroi se Britania e Madhe do të jetë e para në radhë për një marrëveshje tregtare sapo të lërë Bashkimin Europian.

Vetë Bolton foli pas një takimi të zhvilluar në Londër me kryeministrin britanik Boris Xhonson. Rivendosja e kontrolleve kufitare mes Irlandës së Veriut dhe Republikës së Irlandës nëse Mbretëria e Bashkuar largohet pa një marrëveshje më 31 Tetor shihet si kërcënim për paktin e vitit 1998, Marrëveshja e së Premtes së Mirë, që i dha fund dekadave gjakderdhje në Irlandën e Veriut.

“Çfarëdo forme që të marrë, Breksit nuk mund të lejohet të vërë në rrezik këtë marrëveshje, përfshirë kufirin pa vijë ndarëse mes Republikës Irlandeze dhe Irlandës së Veriut”, tha Pelosi./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono