Shba/ 6 persona të vdekur nga shembja e mbikalimit

13:16 | 16/03/201813:160

Autoritetet e Floridës në Shtetet e Bashkuara te Amerikes saktësuan se 6 persona humbën jetën gjatë shembjes së një mbikalimi pranë një universiteti në Majemi. Gjithashtu mësohet se 8 persona të tjerë mbetën të plagosur.

Të paktën 6 persona kanë humbur jetën për shkak të shembjes së një ure këmbësorësh në Majemi në afërsi të kampusit të Universitetit Ndërkombëtar të Floridas. Gjatë shembjes, mbikalimi ka zënë poshtë 8 makina, të cilat ishin të ndaluara në semaforin e kuq. Mësohet se 8 persona janë transportuar në spitalin më të afërt, ku po marrin trajtimin e nevojshëm. Gjithashtu duke konfirmuar bilancin, autoritetet njoftuan se ndërtimi i mbikalimit nuk kishte përfunduar ende.

“Gjëja më e rëndësishme që mund të bëjmë tani është të lutemi për ata që përfunduan në spital, për shërimin e plotë të tyre dhe të lutemi për familjarët që humbën të dashurit e tyre”, u shpreh Guvernatori i Floridas, Rick Scott. Ai shtoi më tej se autoritetet do të bëjnë më të mirën e tyre për të zbuluar ndonjë keqfunksionim që çoi në shembjen e urës dhe nëse është kështu, ata persona do të mbajnë përgjegjësi.

Akoma nuk është e qartë pse mbikalimi, ndërtimi i të cilit nuk kishte përfunduar ende, u shemb në autostradë. Hetimet për këtë incident kanë nisur. Ura ishte e gjatë 53 metra, ka kushtuar 14.2 milionë dollarë dhe po ndërtohej për t’i rezistuar uraganëve të kategorisë 5 dhe do të zgjaste të paktën 100 vite. Por mbikalimi nuk ishte çertifikuar nga shteti i Floridas.

Për këtë çështje ka reaguar edhe presidenti amerikan, Donald Trump, i cili ka folur për një incident tragjik dhe ka falenderuar ekipet e shpëtimit për punën e tyre. Ndërkohë, mediat lokale raportojnë se ndërtimi i mbikalimit ishte vendosur pas vdekjes së një studenteje 18 vjeçare gushtin e kaluar, e cila ishte përplasur nga një automjet ndërsa po kalonte rrugën për të mbërritur në universitet./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono