SHBA, 17 akuza të reja kundër Julian Assange

12:43 | 24/05/201912:430

Themeluesi i Uikiliks Julian Asanzh do të përballet me 17 akuza të reja nga ana e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Nëse shpallet fajtor ai rrezikon nga 10 vjetë burg për çdo akuzë.

Akuza të reja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundër Julian Asanzh, themeluesit të Uikiliks. Ndaj tij janë prezantuar 17 akuza të reja sipas të cilave ai ka planifikuar marrjen dhe publikimin e informacioneve të klasifikuara. Departamenti Amerikan i Drejtësisë bëri të ditur se veprimet e Asanzh kanë vënë në rrezik të madh sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës si dhe kanë favorizuar kundërshtarët e vendit.

Më tej në deklaratën për mediat të Departamentit Amerikan të drejtësisë shkruhet se Asanzh, Uikiliks dhe Mening kishin objektivin e përbashkët për të shkelur ligjin mbi informacionet e rezervuara.

Vendimi i Asanzh për të publikuar emrat e qytetarëve afganë dhe irakienë, gazetarë dhe liderë fetarë që furnizonin me informacione forcat amerikane, i ka ekspozuar këta persona ndaj rreziqeve të mëdha. Nëse Asanzh shpallet fajtor ai rrezikon nga dhjetë vjet burg për çdo akuzë. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono