Shaqiri për duelin ndaj Bajernit: Emocion përballë së kaluarës time

16:23 | 19/02/2019

Dueli me Bajernin do të jetë tepër i veçantë për Xherdan Shaqirin. Shqiptari i Zvicrës luan sot ndaj ish-skuadrës me të cilën u bë i njohur në Europë.

Europa, por edhe gjithë bota, e njohu 8 vjet më parë. Xherdan Shaqiri tregoi talentin e tij në moshën 20-vjeçare, duke arritur në finalen e Europianit të 21-vjeçarëve, dhe kjo paraqitje i siguroi një klub të madh. Në verën e vitit 2012, shqiptari i Zvicrës kaloi tek Bajerni i Mynihut, një nga skuadrat kryesore të kontinentit.

Tifozet dhe tifozët ishin të lumtur duke e quajtur si pasardhësin e Arjen Robenit. Edhe në Gjermani, Shaqiri shkëlqeu, me golat dhe lojën e tij, por nuk mundi të siguronte formacionin, as me trajnerin Jup Hajnkes, as me Pep Guardiolën.

U detyrua të largohej nga Mynihu i tij i dashur, dhe u prit si një princ në Itali, kur u bashkua me Interin, por as në Serinë A, dhe as tek Stouk Siti në Angli, nuk mundi të gjente veten. Këtë e arriti vetëm verën e kaluar, kur Jurgen Klopi nuk ngurroi t’i jepte një fanelë të Liverpulit.

Pas 7 muajve, Shaqiri e ka kaluar provën me sukses, në ekipin nënkampion të Europës dhe kryesues të Premier Ligës. Papritur, fati i vuri përballë një sfidë krejt të veçantë, pikërisht atë me ish-Bajernin e tij në Champions, diçka që do të ndodhë sonte.

“Shaqiri kërkon fitore me Liverpulin kundër ish-klubit të tij, Bajernit”, shkruan “Gazeta Ekspres” e Kosovës.

Gjithsesi, shqiptari i Zvicrës vazhdon ta ketë në zemër skuadrën bavareze, duke theksuar se një ditë do të kthehej me kënaqësi për të luajtur aty.

I pyetur nga mediat angleze, Shaqiri deklaroi se ka kujtime të mëdha nga ajo kohë, dhe shton se një duel i tillë është shumë emocionues për të.

Kujtimi më i bukur, padyshim, është fitorja e Championsit në 2013, në finalen e madhe të “Uemblit” ndaj Dortmundit, një sukses që 27-vjeçari dëshiron ta arrijë edhe me Liverpulin./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono