Sfidohet “Sulejmani i Madherishem”, arabet prodhojne serialin qe rrëzon gjithçka

15:12 | 22/11/201915:120

Lufta për sovranitet në botën islamike midis arabëve dhe Turqisë ka vazhduar për vite më radhë e vazhdon të jetë e njejtë dhe në ditët e sotme.

Në këtë luftë për sundim në botën myslimane, televizioni luan një rol të madh.

Të gjithë e mbajmë mend serialin e famshëm qe na mbertheu në ekranet shqiptare “Sulejmani i Madherishem”, tashmë televizioni arab do ta “risjellë” me titullin , “Mbretëria e Zjarrit “.

Ky serial ka si qëllim të rrëzojë gjithë historinë që ka treguar seriali turk, duke zbuluar krimet që shteti Osman ka bërë ndaj popullit arab.

“Mbretëria e Zjarrit” tregon një periudhë të trazuar historike, ku Sulejmani i Madhërishëm bën fushata kundër Mameluksit të Egjiptit për të siguruar kontrollin e Kalifatit pasi selia e Islamit në atë kohë ndodhej  në Kajro dhe në duart e Mamelukëve.

Seriali është realizuar me qëllim zbulimin e krimeve të ushtrisë osmane kundër muslimanëve arabë.

Kjo ka të bëjë me historinë, ose më saktë interpretimin e historisë ashtu siç e dëshirojnë arabët, përkundër interpretimit historik neo-otomanë të Tayip Erdogan.

“Mbretëria e Zjarrit “ është një nga projektet më të medha të realizuara dhe Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Egjipti kanë siguruar mbështetje financiare për projektin, i cili pritet të kushtojë rreth 40 milion dollarë.

Prodhimi është nga kanali MBC i Arabisë Saudite. Protagonisti që mishëron Princin Mameluk është një egjiptian. Regjisori është britaniku  Peter Weber, i njohur për filmat si: ” “Girl with a Pearl Earring”, “Hannibal Rising” and “Emperor”./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono