Sezoni i ri artistik, mesi i shtatorit shënon premierat e para

15:58 | 31/08/201915:580

Institucionet artistike në mes të shtatorit nisin jetën artistike për publikun kryeqytetas. Teatri kombëtar  sjell premierë “ Xhelatët” me regji të Qendrim Rijanit, ndërsa teatri i operës dhe baletit  starton me “grand gala” open air.

“Xhelatët”  e Martin McDonagh  me regji të Qëndrim Rijanit është produksioni  më i ri që po punon Teatri Kombëtar për çeljen e sezonit artistik. “Pjesa rrëfen historinë e dënimeve me varje në Mbretërinë e Bashkuar të 1963 por vepra shquhet për notat e forta  aktuale”, thekson regjisori

Rijani për këtë produksion ka përzgjedhur artistë të njohur të teatrit kombëtar si Ndricim Xhepa, Lulzim Zeqo  por  rolin e 16-vjeçares Shirli, ai e zgjodhi me audicion me shpresën që të kthej besimin në to.

Nga ana tjetër teatri kombëtar deri më 15 shtator  ka hapur thirrjen për propozimet e veprave artistike të sezonit 2019-2020.

“Jul Cezar” një ndër veprat më të forta politike, shënoi premierën në Tiranë  më 13 korrik . Regjisori i njohur ndërkombëtarisht Ivica Buljan e nxori tragjedinë  nga skena në sheshin mes dy teatrove.

Galerinë Kombëtare pas  ekspozimit  prej tre  muajsh të piktorit të shquar  Kolë Idromeno të plotë dhe me vepra të restauruara.

Koleksion i cili solli elementet poliedrike të artistit, si piktor, fotograf, etnograf, muzikant dhe arkitekt. E ku rrëmbeu vëmendjen e shumë vizitorëve vendas dhe të huaj, plot 5 mijë, tashmë ka nisur puna për realizimin e ekspozitës së rë kuruar nga Adam Budak.

“Prova” do të qëndrojë e hapur për publikun deri më datë 1 dhjetor 2019.

Edhe teatri kombëtar i operës dhe baletit do të nis jetën  artistike në mes të shtatorit me premierë “Grand gala” open air në sheshin” Skënderbej”./ABC News Albania 24/7

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono