Sërish në protestë, banorët e Unazës themelojnë lëvizjen e re

19:18 | 15/10/201919:180

Banorët e Unazës së Re kanë zhvilluar një protestë tjetër mbrëmjen e kësaj të marte. Mësohet se në mbështetje të protestuesve janë edhe përfaqësues nga Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim.

Banorët e kanë bazuar protestën e sotme në simbolika. Ata kanë vendosur shirita të bardhë në gojë dhe kanë kryqëzuar duart në shenjë proteste ndaj qeverisë.

Gjithashtu ata i kanë kërkuar presidentit të shpërndajë parlamentin. Ka pasur ultimatum që të ketë transparencë për projektin e unazës së re ose në të kundërtën protestat do të përshkallëzohen.

Ndërkohë në fund të protestës ata themeluan një lëvizje. Ajo do të cilësohet Lëvizja e Grave për Dinjitet. Kjo nismë është vazhdimësi e firmave që u mblodhën dje ndaj gjestit të bërë nga ambasadori Bernd Borchardt.

Gjithashtu të pranishme janë edhe forca të shumta policie. Ata janë të distancuar nga vendi ku po protestohet, por po ruajnë perimetrin që të mos bllokohet rruga./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono