Serbia feston 75-vjetorin e çlirimit nga fashizmi, Vuçiç pret Medvedev

16:30 | 19/10/201916:300

Në 75-vjetorin e çlirimit të vendit nga fashizmi, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vucic, pret të takohet me të dërguarin e Putin, kryeministrin rus Dimitri Medvedev. Para veteranëve të ushtrisë serbe ,Vuçiç u shpreh se tashmë Serbia mund të mbrohet vetë.

Serbia feston 75 vjetorin e cilirimit nga fashizmi. Kesaj radhe nuk ka patur shume aleat Perendimor, por mysafir u veçantë është i dërguari i presidentit rus, kryeministri Dimitriji Medvedev i shoqëruat nga presidenti, Alleksandar Vuçiç.

Tanke e blinda, armë të reja, luftë me terroristët e deri tek tre avionet rus që Serbia i ka marrë nga Rusia. Kjo ka qenë parada e ushtrisë serbe.

Shteti serb është i gatshëm të mbroj vetën. Ky ka qenë vlerësimi në paradën ushtarake ku me rradhë u prezantuar forca e Beogradit. Vucic ka falendëruar edhe veteranët e viteve ’90, një pjesë prej të cilëve ishin edhe në luftën e Kosovës.

“E vlerësoj paraqitjen tuaj shumë të mirë, dhe mundimin. Të dashur ushtarë ju uroj për fitoren ndaj fashizmit. Ju veteranëve, që keni mbrojtur Serbinë para 20 vitesh, dua t’ju falendëroj për gjithcka që keni bërë. Serbia do të mund të mbrohet sipas traditës së saj të lirë dhe do të mund të mbrohet vet“, tha Vuçiç.

I ftuari i vecantë ka një agjendë të ngjeshur. Kryeministri rus Medvedev do të jetë në Serbi ghatë gjithe ditës dhe forcat e sigurisë kanë bllokuar gati gjithë kryeqytetin.

Medvedev dhe Vuçiç do të flasin para mediave bashkë në darkë. Medvedev pritet të ketë sjellë edhe një mesazh të presidentit rus Putin për negociatat me Kosovën dhe zhvillimet në Ballkan./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono