Serbi-Kosovë, “ushtria” zbret në Këshillin e Sigurimit

23:39 | 17/12/201823:390

Rezoluta 12-44 e OKB-së ka qenë në fokus të debatit mes presidentëve Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiç, të enjten në Këshillin e Sigurimit. Duke marrë fjalën i pari në seancën e zhvilluar në Pallatin e Qelqtë, Vuçiç citoi një nen të rezolutës që parashikon çarmatosjen e të gjitha grupeve të tipit ushtarak në Kosovë. Vuçiç theksoi se, krijimi i ushtrisë nuk lejohet në asnjë dokument të OKB-së dhe u shpreh i habitur për mbështetjen që Prishtina ka marrë në këtë aspekt.

“Rezoluta parashikon çarmatosjen jo vetëm të UÇK-së, por të të gjitha grupeve të armatosura shqiptare të Kosovës. Por ata themelojnë ushtrinë dhe çuditërisht mbështeten nga shumë vende. Në cilin dokument e gjetën këtë të drejtë? Nuk ka”, tha Vuçiç.

Presidenti serb shtoi se dështimi i Kosovës për t’u anëtarësuar në INTERPOL nuk ndodhi për faj të Serbisë. Nga ana e tij, Thaçi deklaroi se klasa politike kosovare i është referuar pakos së Ahtisarit në vendimin për formimin e ushtrisë dhe ka shtuar se rezoluta 12-44 nuk e pengon krijimin e saj.

“Rezoluta 12-44, pika 15 i referohet vetëm dëmilitarizimit të UÇK-së, që u mbyll në kohë rekord. Pakoja e Ahtisarit, që ishte i dërguari i posaçëm i Këshillit të Sigurimit, në nenin 52 nënvizon të drejtën e Kosovës për të pasur ushtri. Pastaj, vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, i marrë me iniciativë të shtetit serb, nënvizon qartë se Kosova nuk ka shkelur të drejtën ndërkombëtare me shpalljen e pavarësisë, ndaj është e drejtë e saj të themelojë ushtrinë”, deklaroi Thaçi.

Sikurse pritej, Rusia doli në mbështetje të Serbisë, me ambasadorin e saj që foli për rrezikun që sipas tij vjen nga elementët radikalë në Kosovë. Ndërsa ambasadorja britanike Karen Pirs dhe përfaqësuesi i Shteteve të Bashkuara mbështetën Kosovën duke nënvizuar se një vend i pavarur dhe sovran ka të drejtë të krijojë ushtrinë e tij. Diplomati amerikan theksoi se, rezoluta 12-44, që kërkon çarmatosjen e fraksioneve kosovare, nuk vlen në rastin e FSK-së.

“Rezoluta 12-44 nuk aplikohet për FSK-në. FSK-ja nuk është UÇK-ja dhe as ndonjë grup tjetër i armatosur”, deklaroi zyrtari amerikan./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono