Selami Xhepa: Qeveria ka mashtruar në lidhje me borxhin publik

21:24 | 08/05/201921:240

Një nga pyetjet e bëra nga Juli Xhokaxhi, natën e sotme, në “Byro Politike” drejtuar ekspertit të ekonomisë Selami Xhepa, ishte se sa është reflektuar në krahasim me rekomandimet e FMN në vitet e kaluara.

Xhepa tha se situata ishte agravuar në ekonominë shqiptare. Sipas Xhepës shifrat e qeverisë nuk janë raportuar të sakta dhe se nuk korrespodojnë me shifrat që ka raportuar Kontrolli i Lartë i Shtetit.

“Raporti i fundit është më i drejtpërdrejtë në gjuhë, vërejtje dhe në kritika. FMN ngre në mënyrë shqetësuese disa çështje që lidhen në mënyrë fondamentale me konsolidimin fiskal. FMN e përcakton si një nevojë për të ulur borxhin publik, i cili vazhdon në nivele shumë të larta. Ka ndodhur një mashtrim statistikor, sepse qeveria ka deklaruar tjetër shifër për borxhin publik, dhe FMN del me një tjetër shifër që është 3 deri në 4 pikë më i lartë nga sa ka raportuar qeveria. Vetë kontrolli i lartë i shtetit për herë të parë, si institucion përgjegjës për të audituar financat publike, del me një raport ndryshe ndërkohë që qeveria ka dalë me një raport tjetër. Pra hera e parë që vëmë në diskutim seriozitetin e shifrave me të cilat qeveria po i paraqitet publikut. Borxhi publik është në nivelet 70 % të PBB, si do realizohet konsolidimi fiskal?“, deklaroi Xhepa./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono