Selami Xhepa: Politika, barrë e rëndë për ekonominë

21:19 | 12/02/201921:190

“Politika është bërë barrë për ekonominë”. Kështu u shpreh nga studioja e “Provokacija” pedagogu i UET-së, Selami Xhepa.

“Problemi më serioz që ka ekonomia e vendit tonë gjatë gjithë historisë ka qenë rëndesa politike mbi të. Edhe politikat më të mira ekonomike dhe reformat më të mira ekonomike që në pjesën tjetër të botës kanë pasur shumë sukses në Shqipëri nuk kanë ngjitur shumë. Dhe arsyeja mendoj kryesisht lidhet me rëndimin e klimës politike dhe më mënyrën se si politika sillet me ekonominë.

Tensionimi i klimës politike në mënyrë të përhershme është një kosto shumë serioze. Por edhe mënyra e të qeverisurit është gjithashtu shumë problematike. Qeveria nis një reformë dhe vjen një qeveri tjetër e ndalon dhe e ç’bën atë për të filluar nga e para. Këto fatkeqësisht po shikojmë që po ndodhin edhe brenda qeverisjes së një force politike. Kur kalon nga një ministër tek një tjetër efektivisht çfarë bëhet?! Fshihet çfarë ka bërë ministri paraardhës dhe fillon histori sërish nga fillimi”.

Më tej, Xhepa ka folur për mënyrën se si duhet të funksionojë taksa e sheshtë.

“Me nivelin e informalitetit që ka ekonomia e vendit, me devijimet që bëjnë qofte individët, qoftë subjektet për të shmangur taksat ka thelluar informalitetin. Taksa e sheshtë e reformuar për të ardhur deri në 3000 mijë lek nuk duhet. Aplikimi i taksimit duhet të jetë vetëm tek të ardhurat mbi 3000 mijë lekë. Kjo mbron shtresën e mesme të shoqërisë. Ata që punojnë më shumë paguajnë më shumë taksa. Dhe ata me të ardhura të ulëta mbrohen”.

Ndër të tjera, ai ka folur për struktura ekonomike që sipas tij janë shumë problematike.

“Ne kemi struktura ekonomike shumë problematike. Për shembull, bujqësia është barrë për ekonominë dhe nuk është një aset, sepse nuk është investuar nga sipërmarrës që kanë mundësira të mëdha eknomike. Me mbështejtje që ka BE investimet në bujqësi dalin flasa nëse je një biznesmen i pasur. Por problemi i tokave dhe i pronësisë mbi tokën është problem serioz”.

Ndërsa sipas tij buxheti i shteti është i përqëndruan në duar e një grupi njerëzish dhe ky është një problem i madh.

“Unë shikoj më shqetësim të madh se një grup i caktuar individësh zotërojnë pjesën më të madhe të buxhetit të shtetit. Kjo lloj miksture që krijohet midis politikës, buxhetit të shtetit dhe përdorimti të buxhetit të shtetit në mënyrë klienteliste, ky mendoj se është një shqetësim serioz”.

Duke u ndalur tek ligji i Partneritetit Publik Privat, Xhepa tha se është absulutisht kundër kësaj praktike të investuari.

“Absulutisht që jam kundër kësaj praktike. E para në kontratat e PPP duhet të ketë kufizime shumë serioze. Ligji i PPP duhet korrigjuar. Unë jam për ta reformuar në mënyrë të thellë skemën e koncesioneve. Jo me pikë dhe me bonus, por duke e marrë në pronësi shteti dhe duke i paguar shenzimet atij që e ka bërë projektin. Në fakt ne nuk kemi koncesione. Këto nuk janë koncesione. Këto janë të prokurosh paratë e publikut dhe efektivish risku është tek buxheti i shtetit dhe jo tek privati. I vetmi koncesion që unë kam qenë dakord është hidrocentrali në kaskadën e Devolit pasi risku për buxhetin e shtetit është zero”./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono