Sela: Në krye të PSP në Maqedoninë e Veriut duhet prokuror nga BE

16:30 | 18/07/201916:300

Ziadin Sela, lideri i partisë opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut, ka kërkuar që në krye të prokurorisë special të vendoset një prokuror nga një nga vendet e Bashkimit Europian. Kjo pasi sipas tij shqiptarët e kanë humbur besimin tek sistemi i drejtësisë.

Lideri i partisë opozitare shqiptare Aleanca për Shqiptarët Ziadin Sela pas një takimi partiak ka kërkuar që në krye të Prokurorisë Speciale Publike në Maqedoninë e Veriut, të vijë një prokuror nga vendet e BE-së, pas sipas tij, shqiptarët kanë humbur besimin tek sisitemi i drejtësisë.

“Është urgjente që në kuadër të sistemit gjyqësor të bëhen ndryshimet e nevojshme që në krye të PSP-së të vijë kuadër nga vendet e BE, përmes ndryshimeve të ligjit. Kjo të bëhet edhe në instanca të tjera duke u kyçur ekspertë të jashtëm që do të merren me zbulimin e rasteve kriminale dhe korruptive, sidomos kur shqiptarët kanë humbur besimin tek sistemi i drejtësisë”.

Skandali i fundit i zhvatjeve ku përmendet edhe emri i Kryeprokurores së posacme Katica Janeva, ka rezultuar që opozita maqedonase ende të mbetet në qëndrimin për mospjesëmarrje në takimin e nesërm të liderëve. VMRO-ja insiston në zgjedhje të jashtëzakonshme parlamentare.

“Ashtu siç paralajmëroi para disa ditëve, Kryetari Mickoski nuk do të paraqitet në takimin e liderëve. Nëse duhet të ketë kësi takimesh, do të duhet të bisedohet vetëm për zgjedhje të parakohshme parlamentare”.

Për nesër Kryeministri Zaev ka thirrur një takim liderësh ku mes tjerash do të diskutohej edhe Ligji për Prokurorinë Publike me të cilin do të zgjidhej statusi i ardhshëm i Prokurorisë Speciale Publike. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono