Sekuestrohen rreth 1.5 milion euro pasuri të Admir Muratajt dhe familjarëve të tij

09:15 | 17/06/201909:150

Sekuestrohen 1.5 milionë euro pasuri në pronësi të Admir Murataj dhe familjarëve të tij. Sipas policisë, sekuestrimi i pasurisë është bërë në kuadër të luftës kundër krimit të organizuar, ku në kuadër të ligjit anti-mafia të prekur janë edhe dy vëllezërit e të ndjerit Shpëtim dhe Can Murataj si edhe ish-gruaja e tij Albana.

Rreth 1.5 milionë euro është vlera e sekuestrimit me vendim të Gjykatës së Krimeve të Rënda për pasuritë që zotëron familja e të ndjerit Admir Murataj. 46-vjeçari akuzohet nga prokuroria si organizatori i supergrabitjes së 9 Prillit të ndodhur brenda pistës së Rinasit, ku u morën rreth 5 milionë euro.

Murataj humbi jetën gjatë shkëmbimit të zjarrit me punonjësit e policinë, ndërsa emri i tij lidhet edhe me dy grabitjet tjera të autoblindave me para të ndodhura në vitet 2015 dhe 2017 në rrugën përgjatë aeroportit të Rinasit.

Nga pronat e sekuestruara, disa janë në pronësi të vetë Admirit, dhe një apartament në pronësi të bashkëshortes së tij, Albana. Ndërkohë, makinat e konfiskuara janë në pronësi të vëllait të viktimës, Can Murataj.

Gjatë njoftimit të policisë, thuhet se pasuritë e paluajtshme dhe të luajtshme që zotërohen nga anëtarët e tjerë të familjes Murataj dyshohet se janë përfituar nga aktivitetet kriminale, që ka kryer edhe në Greqi Admiri.

Fillimisht sekuestrimi i këtyre aseteve u bë mbi dyshimet se vinin nga aktiviteti të jashtëligjshme, ndërkohë Departamenti i Policisë Kriminale ka dyshime se një pjesë e mirë e pasurive të tjera të Admir Murataj dhe familjarëve të tij të jenë regjistruar në emër të personave të tjerë për t’i shpëtuar sekuestrimit.

Pasuritë e sekuestruara janë lënë në administrim të Agjencisë së Administrimit të Pasurive të Sekuestruara. Në kuadër të ligjit anti-mafia, në skaner janë edhe pasuritë e dy vëllezërve Çala, Klement dhe Eldi Çala, të cilët akuzohen gjithashtu nga Prokuroria e Krimeve të Rënda, si pjesëmarrjen nga grabitjen e dy mujve më parë në Rinas.

/ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono