Sekretari i shtetit i Gjermanisë takon Ruçin: Po lobojmë për një “PO” për Shqipërinë

15:38 | 17/09/201915:380

Sekretari i Shtetit në Gjermani, Christian Lange, u prit sot në një takim nga Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi. Në këtë takim, sipas njoftimit të zyrës së shtypit të Kuvendit, zyrtari gjerman pohoi se qeveria gjermane po lobon fort Bundestag për një “PO” për çeljen e negociatave të Shqipërisë me BE.

Mes të tjerash, sekretari i shtetit gjerman pohoi se ishte i impresionuar nga reforma në drejtësi, ndërsa shtoi se me po këto ritme duhet të ecë edhe reforma zgjedhore.

Lange tha në takimin me kryeparlamentarin se Shqipëria dhe gjithë Ballkani Perëndimor janë në fokusin e veçantë të Gjermanisë. Ecuria e reformave në Shqipëri, sipas tij, është e suksesshme dhe kjo u konfirmua nga të gjithë faktorët ndërkombëtarë.

Më 18 Tetor, Këshilli Europian pritet të japë vendimin lidhur me çeljen e negociatave te BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono