Sejko: Presim tkurrje të kreditimit

17:02 | 10/04/2018

Nga 1 Janari, bankat janë të detyruara të pranojnë vetëm një bilanc për bizneset që marrin kredi. Nga kjo nisëm për formalizim, Banka e Shqipërisë parashikon tkurrje të kreditimit, por guvernatori e konsideron atë të domosdoshme.

Banka e Shqipërisë pret që nisma për pranimin e një bilanci të vetëm nga bankat për t’i dhënë hua bizneseve do të japë efekte në rënien e kreditimit. Gjatë raportimit vjetor në komisionin parlamentar të ekonomisë, guvernatori Gent Sejko tha se kjo reformë ka kostot e saj, por është një masë e domsodoshme për të çliruar dhënien e kredisë në të ardhmen dhe uljen e atyre me probleme.

Gent Sejko: “Mund të ketë një ndikim negativ në kreditim, por si çdo reformë e kryer ka koston e saj pastaj ka elementët pozitivë, ka rritjen”.

Sejko tha para deputetëve se forcimi i lekut gjatë viteve të fundit përballë monedhave të huaja, është për faktorë thelbësorë, siç janë rritja e investimeve të huaja, eksporteve dhe shtimi i besimit te monedha kombëtare.

Gent Sejko: “Forcimi ekonomik dhe rritja e fuqisë blerëse. Për momentin e shikojmë si një lëvizje drejt ekuilibrit dhe shikojmë që ka nevojë për ndërhyrje”.

Por kreu i bankës qëndrore pranoi një tepricë të euros në treg, për këtë arsye ai shpjegoi edhe arsyet e nismës së deurizimit.

Gent Sejko: “Në mënyrë që të mos përballemi me kriza dhe sfida të tilla në të ardhmen ne duhet të jemi sa më të mbrojtur”.

Guvernatori raportoi se kushtet e bankave për parandalimin dhe pastrimin e parave janë forcuar./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono