Sebastian Kurz vizitë zyrtare në Kosovë

10:33 | 05/11/201810:330

Sebastian Kurz kancelari austriak do të vizitojë Kosovë ku pritet të takohet me presidentin e vendit Hasho, Thaçi dhe kryeministrin Ramush Haradinaj. Ndër tema kryesore në axhendën e takimeve është dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit, si dhe formimi i ushtrisë së Kosovës.

Pas një vizite në Serbi, kancelari austriak Sebastian Kurz viziton Kosovën ku të martën do të takohet me presidentin e vendit Hashim Thaçi e kryeministrin Haradinaj. Sipas agjencisë së lajmeve APA, ndër temat të cilat do të diskutohen në këto takime janë cështja e dialogut Kosovë-Serbi, perspektiva europiane e Kosovës si dhe çështja e formimit të Ushtrisë së Kosovës. Po ashtu, gjatë qëndrimit të tij në Kosovë, Kurz do të zhvillojë takime edhe me ushtarët austriakë të KFOR-it.

Në njoftimin e kabinetit qeveritar të kryeministrit të Austrisë u tha se ai gjatë vizitës në Serbi dhe Kosovë do t’i japë mbështetje procesit të afrimit të vendeve të Ballkanit me BE-në dhe të inkurajojë perspektivën euroatlantike të këtyre vendeve, duke inkurajuar edhe vazhdimin e dialogut në mes Prishtinës dhe Beogradit. “Arritja e një marrëveshjeje përmes dialogut mes Serbisë dhe Kosovës, është kusht për anëtarësimin e plotë të dy vendeve në BE”, thuhet në njoftimin e Qeverisë austriake. Bashkimi Evropian do të jetë i plotë vetëm pasi të jenë anëtarësuar edhe vendet e Ballkanit Perëndimor”, përfundon njoftimi./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono