Sasi e pamjaftueshme tritoli, dështon shembja e godinës në Durrës

15:19 | 04/12/201915:190

Forca xheniere ishin përgatitur gjatë gjithë paradites për të hedhur në erë dy godina të dëmtuara nga tërmeti në Shkozet të Durrësit.

Pak më parë ishte llogaritur që të hidheshin në erë, por ndërkohë që gjithçka ka shkuar sipas planit për njërën godinë duke u rrëzuar në tokë, tjetra ka mbetur në këmbë.

Gazetarja e “Abc News“, Glidona Daci raporton se shkak për këtë është bërë sasia e vogël e tritolit të vendosur tek godina pesë katëshe.

“Ishte planifikuar shembja e të dyja godinave, por ndërkohë që njëra ra në tokë, tjetra nuk u shemb”, raporton gazetarja duke theksuar se sasia e vogël e tritolit u vendos për të mos dëmtuar godinën përballë.

IKMT ka filuar prishjen e godinave problematike, të cilat janë dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit me qëllim shmangien e rrezikut për banorët.

Gjatë dy ditëve të fundit janë prishur disa hotele në zonën e plazhit të Durrësit. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono