Sanksione të reja për “kuzhinierin e Putin”

21:16 | 30/09/201921:160

Administrata amerikane vazhdon të ndëshkojë elementët rusë të dyshuar për ndërhyrje në zgjedhje.

Viktimë e sanksioneve ka rënë një person i afërt me presidentin rus, i etiketuar si “Kuzhinieri i Putin” dhe i akuzuar nga autoritetet në Shtetet e Bashkuara për përpjekje për të ndikuar në procese  zgjedhore.

Shtetet e Bashkuara përforcuan të hënën sanksionet ndaj një aleati të presidentit rus Vladimir Putin, i akuzuar më herët se është përpjekur të ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 dhe ato të mesmandatit vitin e kaluar.

Evgeni Prigozhin citohej në raportin e hetuesit të posaçëm Robert Myler mbi ndërhyrjen ruse në procesin elektoral dhe akuzohej se ishte “truri” i Agjencisë së Kërkimeve të Internetit, një organizatë që u përpoq të ndikonte në zgjedhjen e presidentit Donald Trump.

Në njoftimin e tij ditën e hënë, Departamenti amerikan i Thesarit deklaroi se po vendoste kufizime të reja mbi asetet e Prigozhin, përfshirë këtu një jaht dhe avione private.

Departamenti bëri gjithashtu me dije se, nuk ka patur tregues se Prigozhin kishte pasur sukses në përpjekjet e tij për të ndërhyrë në infrastrukturën zgjedhore, për të parandaluar votimin apo për të patur impakt në rezultatet e votimit.

Prigozhin etiketohet shpesh herë nga mediat ruse si “kuzhinieri i Putin”, për shkak të një biznesi kateringu që organizon banketet për kreun e Kremlinit dhe figura të tjera politike.

Ai u akuzua nga prokurorët e zyrës së Robert Myler se kontrollonte edhe një kompani konsultimesh, që mbikëqyrte aktivitetet e propagandës në ndihmë të Trump.

Avokatët e Prigozhin kanë mohuar që agjencitë e tij të kenë kryer shkelje dhe po përpiqen të heqin masat ndëshkimore, që kanë prekur edhe 6 bashkëpunëtorë të tij./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono