Samiti i Sofjes: Gjuha e draft-konkluzioneve për perspektivën europiane

14:54 | 16/05/201814:540

Në samitin e Sofjes, liderët europianë do të diskutojnë perspektivën europiane të vendeve të Ballkanit, ABC News ka siguruar një ditë më parë dokumentin e draft-konkluzioneve të samitit, ku rikonfirmohet perspektiva europiane të vendeve të Ballkanit, por nuk përmendet zgjerimi i Bashkimit Europian me vendet e rajonit. Liderët europianë i mëshojnë qartësisht angazhimit për transformimin politik, ekonomik dhe shoqëror para se të flasin për anëtarësim.

“Samiti i Sofjes është prezantuar si një samit kyç për integrimin europian të vendeve të Ballkanit. 15 vjet pas perspektivës europiane që iu dha vendeve të Ballkanit në Samitin e Selanikut të 2003, samiti i Sofjes pritej të konfirmonte anëtarësimin e ardhshëm të vendeve të Ballkanit në këtë organizatë. Por në draft-konkluzionet e samitit të liderëve europianë, gjuha e përdorur nuk është në lartësinë e ambicies së vendeve të Ballkanit. Aty nuk përmendet as togëfjalëshi anëtarësim i ardhshëm dhe as termi zgjerim. Liderët europianë i mëshojnë qartësisht angazhimit për transformimin politik, ekonomik dhe shoqëror para se të flasin për anëtarësim”.

Në draft konkluzionet e samitit, Bashkimi Europian përshëndet angazhimin e përbashkët të partnerëve të Ballkanit Perëndimor për vlerat dhe parimet evropiane dhe vizionin e një Evrope të fortë, të qëndrueshme dhe të bashkuar. Aty nënvizohet se ky vizion mbështetet në lidhjet historike, kulturore dhe gjeografike dhe në interesat e përbashkëta politike, ekonomike dhe të sigurisë. Por në draft-konkluzionet mungon termi zgjerim dhe togëfjalëshi anëtarësim i ardhshëm. Aty flitet vetëm për ripohim të perspektivës europiane.

“Duke rikujtuar Samitin e Selanikut të vitit 2003, Bashkimi Europian rikonfirmon mbështetjen e tij të qartë për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor”, thuhet në draft konkluzionet e samitit.

Nga ana tjetër, liderët europianë mbështesin zgjedhjen e fortë strategjike për përforcimin e përpjekjeve të vendeve të Ballkanit dhe mbështetjen reciproke për perspektivën evropiane. Por sipas tyre, besueshmëria e këtyre përpjekjeve varet nga komunikimi i qartë publik.

“BE është e vendosur të forcojë dhe intensifikojë angazhimin e saj në të gjitha nivelet për të mbështetur transformimin politik, ekonomik dhe shoqëror të rajonit, duke përfshirë edhe asistencë në rritje për vendet e Ballkani bazuar në progresin e prekshëm në sundimin e ligjit, si dhe në reformat socio-ekonomike”, thuhet në draft-konkluzionet e samitit.

BE përshëndet angazhimin e partnerëve të Ballkanit Perëndimor për parësinë që i japin demokracisë dhe sundimit të ligjit, veçanërisht  luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, qeverisjes së mirë, si dhe respektimin e të drejtave të njeriut tdhe minoriteteve.

“Zbatimi efektiv i këtyre reformave mbështetet në këto themele. Shoqëria civile dhe mediat e pavarura luajnë një rol vendimtar në procesin e demokratizimit”, thuhet në draft-konkluzionet e samitit.

Në aspektin rajonal, BE-ja mbështet gjetjen dhe zbatimin e zgjidhjeve përfundimtare përfshirëse dhe detyruese për mosmarrëveshjet  dypalëshe të rrënjosura në trashëgiminë e së kaluarës dhe përkushtimin e përpjekjeve shtesë për pajtimin./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono