Samiti i Nato-s, Trump akuzon: Gjermania dhe Franca kontrollohen nga Rusia

14:18 | 11/07/2018

Në një takim me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s në Bruksel, presidenti amerikan, Donald Trump, ka lëshuar akuza të rënda ndaj Gjermanisë dhe Francës. Kreu i Shtëpisë së Bardhë tha se këto dy shtete kontrollohen nga Rusia. Ndërsa, sekretari i përgjithshëm mbështeti qëndrimin e SHBA-ve rreth rritjes së shpenzimeve për mbrojtjen.

“Në kohë kur Aleanca Atlantike e Veriut përballet me sfida sigurie të jashtëzakonshme, ajo duhet të prodhojë rezultate pavarësisht ndasive dhe mosmarrëveshjeve në gjirin e NATO-s”.

Ky është mesazhi kryesor që sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përçuar para fillimit të samitit të liderëve të vendeve të NATO-s në Bruksel. Por ndasitë në gjirin e  NATO-s kanë filluar që me mëngjesin e punës midis sekretarit të përgjitshhëm të NATO-s me presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Kreu i Shtëpisë së Bardhë ka shprehur hapur pakënaqësinë për vendet anëtare të NATO-s që nuk shpenzojnë sa duhet në fushën e mbrojtjes dhe ka ironizuar me mbrojtjen që duhet t’u ofrojnë SHBA-të aleatëve europianë kundër Rusisë ndërkohë që sipas tij, Gjermania dhe Franca derdhin miliarda dollarë në gazësjellësat me Rusinë.

Donald Trump: “Shumë vende nuk paguajnë në nivelin që duhet për mbrojtjen. Shumë vende i detyrohen shuma të mëdha parash Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që u është dashur të paguajë për to. Po të shihni periudhën e 20 viteve të shkuara, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë derdhur shuma masive parash. Kjo situatë ka vijuar prej dekadash për shumë presidentë të Amerikës, por asnjë president nuk e ka ngritur këtë çështje si unë. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s është angazhuar që vendet e tjera të rrisin buxhetin e mbrojtjes këtë vit dhe tani kemi angazhime për 40 miliardë dollarësh më shumë, por ky është një hap i vogël”.

Jens Stoltenberg: “Ky samit është i një rëndësie të veçantë sepse ne përmballemi me sfida sigurie të jashtëzakonshme dhe në të njëjtën kohë shohim qëndrime të ndryshme në gjirin e NATO-s. Të gjithë jemi dakord që në duhet të bëjmë më shumë lidhur me shpenzimet në fushën e mbrojtjes lajmi i mirë është se Aleatët po investojnë më shumë. Pas dhjetëvjeçarë shkurtimesh në fushën e mbrojtjes, Aleatët po shtojnë miliarda euro për shpenzimet për mbrojtjen. Ne parashikojmë 266 miliarda dollarë shtesë për shpenzimet deri në 2024-n. Forcimi i kapaciteteve tona është në interesin e përbashkët politik dhe gjeostrategjik dhe presim gjithashtu të dimë së bashku me liderët e NATO-s lidhur me kënvështrimin tuaj pas takimit që do keni me presidentin rus Vladimir Putin”.

Donald Trump: “Duhet të them, se është shumë e trishtueshme që Gjermania bën marrëveshje prej miliardash eurosh për gazin dhe naftën me Rusinë, ndërkohë që presupozohet se duhet t’ju mbrojmë ndaj Rusisë, Gjermania derdh miliarda në arkat e Rusisë. Pra, ne po mbrojmë Gjermaninë, Francën dhe vende të tjera, ndërkohë që disa shtete shkojnë e bëjnë marrëveshje gazësjellësash me Rusinë dhe derdhin miliarda dollarë në arkat e Rusisë. Ne duhet t’ju mbrojmë ju nga Rusia, ndërkohë që ata derdhin miliarda dollarë në arkat e Rusisë”.

Në seancën e hyrjes së samitit të NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar, se NATO duhet të prodhojë rezultate për forcimin e trupave të NATO-s,  misionin për trajnimin në Irak, modernizimin e komandës së NATO-s në Virgjininë Veriore dhe Gjermani, por edhe për shpenzimet e NATO-s./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono